Με μεγάλη επιτυχία διεξήχθη το 15ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ju-jitsu 2016 όλων των κατηγοριών στο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ. Tο Α μέρος των αγώνων αφορούσε ηλικιακές κατηγορίες -18, -21 και +21, ενώ στο Β μέρος αγώνων αφορούσε τις ηλικιακές κατηγορίες - 12 και - 15 ετών.

Στο πρωτάθλημα έλαβαν μέρος και 70 αθλητές από τον σύλλογο Α.Σ. ΛΕΥΚΑΡΟ.

Η ομάδα του Λεύκαρου σημείωσε τεράστια επιτυχία αφού κατέκτησε: 14 ΧΡΥΣΑ,   13 ΑΡΓΥΡΑ,   12 ΧΑΛΚΙΝΑ και κατέλαβε στην συνολική κατάταξη την 2η θέση στο fighting system και την 2η θέση στο duo system πανελλαδικά.

Αναλυτικότερα οι αθλητές του Λεύκαρου κατέλαβαν τις εξής θέσεις στην κατηγορία κιλών και ηλικίας τους:

FIGHTING SYSTEM

ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ: Μάππας Δημήτρης, Παπασταύρου Δημήτρης, Μπούρτζος Νικόλαος, Καστάνης Γιώργος, Πίκη Βέτη, Μάλλη Αθηνά, Σαγγιώτης Χρήστος, Ζύγουρας Χρήστος, Τζανικιάν Αρά, Σιώρη Αθηνά,

ΑΡΓΥΡΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ: Καλπακίδου Νίκη, Ζαντιώτης Στέφανος, Μυλωνάς Αγγελος, Πατίκα Παυλίνα, Καραχάλια Χριστίνα, Παναγιωταράκος Δημήτρης,

ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ: Μαυρόγιαννης Ευστράτιος, Μαρταλάς Ωρίωνας, Αδαμάκης Νίκος, Σουρέτη Γεωργία – Ιλιάδα, Καλλιπέτη Κατερίνα,

ΤΕΧΝΙΚΕΣ DUO SYSTEM

ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ: Ζαντιώτης Θανάσης – Καραχάλια Μαρίνα, Αδαμάκης Νίκος – Παπασταύρου Δημήτρης, Σουρέτης Ερμής – Σουρέτη Ιλιάδα, Λαιτσα Γιουλη – Παπαδιού Κατερίνα

ΑΡΓΥΡΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ: Καραχάλια Μαρίνα – Καραχάλια Χριστίνα, Παπασταύρου Δημήτρης – Καραχάλια Χριστίνα, Ζαντιώτης Θανάσης – Πίκης Ηλίας, Σιώρη Αθηνά – Τζανικιάν Αρά, Χαλκιάδης Θανάσης – Κομνηνός Λάζαρος

ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ: Γιαννακουδάκης Λουκάς – Ζαντιώτης Στέφανος, Μάππας Δημήτρης – Μυλωνάς Αγγελος, Αδαμάκης Νίκος – Πίκη Βέτη, Ιωάννου Χριστίνα – Φωτοπούλου Ντεμίλια, Κρομμύδα Χαρά – Πίκη Βετη, Μάλλη Αθηνά – Αντωνιάδη Χριστίνα

ΝΕ WAZA

ΑΡΓΥΡΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ: Καλυβάς Νίκος, Παναγιωταράκος Δημήτρης

ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ: Μήτσης Γεώργιος

Αξιοσημείωτη ήταν και η παρουσία των αθλητών Αποστολόπουλο Νικόλαο, Πατικά Αναστασία, Αλιφραγκή Δημήτρη, Πετρακόπουλο Χρήστο, Γιώτη Ισμήνη, Χούμη Κωνσταντίνο, Ντάκουλα Γιάννη, Μαθιουδάκη Μύρωνα, Ζαχαράκη Αιμίλιου, Καλπακίδη Πάρη, Κρομμύδα Βάλια, Λάλουση Νικόλα, Μυλωνά Κωνσταντίνου, Ντουσάκη Γιώργου, Μαυρόγιαννη Γιώργου, Καψοκόλη Γιάννη, Κυρίδη Αλέξανδρου, Μουστάκα Ζωή, Μουστάκα Άρη, Μουστάκα Ειρητίνας, Ουάντεν Οσάμα, Γκινοσάτη Ερμή, Πουλουπάτη Δημήτρη, Δανίλη Ολγα, Ουάντεν Μοχάμεντ, Ουάντεν Φωτεινή, Καρυώτη Κων/νου, Σερπάνου Θεοδόση, Τσουλφά Αννα, Τσεμπερούλη Ανδρέα και Φιλιππου, Κατσιμπόκη Γιώργου, Σολιδάκη Νίκου, Σειρήνογλου Ανέστη και Νικόλαου που κατέκτησαν θέσεις 4 εως 9 στην κατηγορία τους.

lefkaros panel jiou jitsou 1Οι αθλητές -21 ετων ύστερα από τις θέσεις που κατέκτησαν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, κλήθηκαν να λάβουν μέρος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ju Jitsu -21 ετών γίνεται 18-19-20 Μαρτίου 2016 στην Μαδρίτη Ισπανίας.

Οι υπόλοιποι αθλητές που κατέκτησαν ως και τρίτη θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα θα λάβουν μέρος στο Βαλκανικό για τις ηλικιες -12 και -15 και ανω και στο Παγκόσμιο -15 αντίστοιχα στην Κύπρο στα τέλη Σεπτεμβρίου.

Οι αθλητές -18 ετών που κατέλαβαν ως και τη δεύτερη θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα θα λάβουν μέρος στο Παγκόσμιο -18 που θα πραγματοποιηθεί στην Γερμανία στις αρχές Οκτωβριου.