Πρωταθλητές Ελλάδας οι: Ιακωβάκης, Χατζηιωάννου, Κουμερτάς, Χρονοπούλου

Ολοκληρώθηκε στην Πάτρα (στο γήπεδο του Πανεπιστημίου Πατρών), το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα τοξοβολίας ανοιχτού χώρου, με τον αέρα να δημιουργεί αρκετά προβλήματα και να μην επιτρέπει στους συμμετέχοντες να κάνουν μεγάλες επιδόσεις.

Ο Χαράλαμπος Ιακωβάκης με την Ιωάννα Χατζηιωάννου στο Ολυμπιακό τόξο και ο Σταύρος Κουμερτάς με την Αικατερίνη Χρονοπούλου στο Σύνθετο τόξο, αναδείχθηκαν Πρωταθλητές Ελλάδας στα ατομικά.

Αξιοσημείωτη είναι και η 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο που πήρε η μικρότερη αθλήτρια που αγωνίσθηκε, η 15χρονη Αργυρώ Ανδρούτσου.

Στα ομαδικά τα χρυσά μετάλλια κατέκτησαν η Τετραπτερυλλίς και ΣΚΟΑΑΠΘ στο Ολυμπιακό τόξο και η ΠΣΕ με τον ΓΑΣ Χολαργού στο Σύνθετο τόξο, ενώ στα Μεικτά ομαδικά επικράτησαν αντίστοιχα ο ΣΚΟΑΑΠΘ και η ΠΣΕ.

Τα αναλυτικά αποτελέσματα:

 
Ολυμπιακό Τόξο

Ατομικά Άνδρες: 1) Ιακωβίδης Χαράλαμπος (Φοίβος Θεσ/κης), 2) Αλμπανέλλης Ιωάννης (Κάστωρ), 3) Ξιαρχογιαννόπουλος Παν. (ΓΑΣ Χολαργού)

Γυναίκες: 1) Χατζηιωάννου Ιωάννα (ΣΚΟΑΑΠΘ), 2) Ανδρούτσου Αργυρώ (Δόξα Πεύκης), 3) Χόρτη Αριάδνη (ΣΟΑΑΣΣΟΕ)

Ομαδικά Άνδρες: 1) Τετραπτερυλλίς (Γιάντσιος Κωνσταντίνος, Υφαντής Ανδρέας, Αλέπης Ευθύμιος), 2)       ΣΚΟΑΑΠΘ (Καραγεωργίου Αλέξανδρος, Ιακωβίδης Χαράλαμπος, Παπαβασιλείου Μιχαήλ), 3) Φιλοκτήτης (Δρόσος Αναστάσιος, Χριστόπουλος Σταύρος-Ρίτσαρντ, Μουντογιαννάκης Νικ.)

Γυναίκες: 1) ΣΚΟΑΑΠΘ (Χατζηιωάννου Ιωάννα, Ρωμάντζη Ελπίδα, Μπουσγούνη Μαρία), 2) ΑΟ Στόχος (Μπαρούνη Πολυξένη, Τσουκνάκη Γεωργία, Κυριλλοπούλου Μαρία), 3) Πανελλήνιος ΓΣ (Συναδινού Φοίβη, Κουλούρη Δήμητρα-Μαρία, Παπαλουκά Δανάη)

Μεικτά Ομαδικά 1) ΣΚΟΑΑΠΘ (Χατζηιωάννου Ιωάννα, Καραγεωργίου Αλέξ.), 2) Τετραπτερυλλίς (Ματιάτου Ελευθερία, Γιάντσιος Κωνσταντίνος), 3) ΑΟΤ Αχαιοί (Γκορίλα Ανατολή-Μάρθα, Καλογιάννης Βασ.)

Σύνθετο Τόξο

Ατομικά Άνδρες: 1) Κουμερτάς Σταύρος (ΠΣΕ), 2) Αερικός Χρήστος (Απόλλωνας Περάματος), 3) Κωστόπουλος Αθανάσιος (ΠΣΕ)

Γυναίκες: 1) Χρονοπούλου Αικατερίνη (ΓΑΣ Χολαργού), 2) Τσακίρη Αναστασία (ΣΟΕΛ), 3) Ορφανίδου Αικατερίνη (ΓΑΣ Χολαργού))

Ομαδικά Άνδρες: 1) ΠΣΕ (Κουμερτάς Σταύρος, Κωστόπουλος Αθανάσιος, Κροαζιέ Κυριάκος), 2) ΓΑΣ Χολαργού (Λαμπράκης Δημήτριος, Λαμπράκης Ιωάννης, Κουτεντάκης Νικόλαος), 3) Απόλλων Περάματος (Αερικός Χρήστος, Λύρας Δημοσθένης, Λεκκάτης Ιωάννης)

Γυναίκες: 1) ΓΑΣ Χολαργού (Χρονοπούλου Αικατερίνη, Ορφανίδου Αικατερίνη, Κέκκα Άννα)

Μεικτά Ομαδικά

1) ΠΣΕ (Τζάνογλου Πολύμνια, Κουμερτάς Σταύρος), 2) ΓΑΣ Χολαργού (Χρονοπούλου Αικατερίνη, Λαμπράκης Δημήτριος), 3) Απόλλων Περάματος (Λεκκάτη Πολυχρονία, Αερικός Χρήστος)

Αφήστε σχόλιο...

Προτεινόμενο Video

Επισκέπτες σε σύνδεση

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 144 guests και κανένα μέλος