Το Μαρκόπουλο για πρώτη φορά στον τελικό!

Συγκλονιστική η αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό...

ΤΕΛΙΚΟΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥ  ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Συγκλονιστική η αναμέτρηση

με τον Παναθηναϊκό

Η ομάδα του Μαρκόπουλου  έφτασε τόσο κοντά στην…πηγή για πρώτη φορά στην ιστορία της για την κατάκτηση του κυπέλλου  του γυναικείου βόλευ, πρόβαλε σθεναρή αντίσταση και διεκδίκησε επί ίσοις όροις την κούπα, χάνοντας την τελικά στις λεπτομέρειες. Έτσι απέδειξαν ότι τίποτα δεν είναι  τυχαίο, φάνηκε η  οργανωμένη δουλειά της διοίκησης.

markopoylo-voley-1.jpgΣτο εναρκτήριο σετ το Μαρκόπουλο ξεκίνησε ιδανικά. Προηγήθηκε με 7-3, 14-12 και 17-15 με τις «πράσινες» να περνούν στην αντεπίθεση και να ισοφαρίζουν σε 20-20 με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι ως το 23-23. Με μπλοκ της Τσίμα η τυπικά γηπεδούχος έφτασε στο σετ-μπολ με την Ντουμιτρέσκου να γλιτώνει τον Παναθηναϊκό και την Χατζηνίκου να δίνει τελικά το σετ στην ομάδα της με 27-25

Συναρπαστική εξέλιξη είχε και το τέταρτο σετ. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως το 15-15 με τις «πράσινες», που έπαιζαν με την πλάτη στον τοίχο, να ξεφεύγουν με 20-17 και στη συνέχεια να κρατούν το πάνω χέρι μέχρι το 25-20

Στο τάι μπρέικ «έσπασαν καρδιές». Μαζεύοντας όλες τους τις δυνάμεις τόσο οι αθλήτριες του Φλώρου όσο και αυτές του Λυκούδη έδωσαν πραγματική μάχη, κρατώντας αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το φινάλε. Το Μαρκόπουλο προηγήθηκε με 6-1, ο Παναθηναϊκός ανέκαμψε και ισοφάρισε σε 9-9 και τα πάντα κρίθηκαν στις τελευταίες φάσεις με τις τυπικά φιλοξενούμενες να είναι πιο ψύχραιμες και να γράφουν το 15-13.