Ο Γιάννης Ταμουρίδης αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδος 2016 στην ατομική χρονομέτρηση (44,8 χλμ.). Ο αθλητής του ΠΑΟΚ κατέκτησε το χρυσό, όπως και πέρυσι, στην πρεμιέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος ποδηλασίας δρόμου Ανδρών - Γυναικών, που γίνεται στην Σπάρτη.

Το Πανελλήνιο πρωτάθλημα ποδηλασίας Δρόμου Ανδρών – Γυναικών, διοργανώνεται από την Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας, σε συνεργασία με τον Δήμο Ευρώτα, το Ν.Π.Δ.Δ. «Νικηφόρος Βρεττάκος» και τον ΓΑΣ Σκάλας.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης (CCV Saint Germain) και την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε o Γιώργος Μπούγλας (ΠΣ Κρόνος Νίκαιας).

Τον ακολούθησαν Πολ. Τζωρτζάκης, Στ, Φαραντάκης

Ο Γιάννης Ταμουρίδης αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδος 2016 στον αγώνα αντοχής ανδρών (171 χλμ.). Ο αθλητής του ΠΑΟΚ κατέκτησε το δεύτερο χρυσό, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ποδηλασίας δρόμου Ανδρών - Γυναικών, που έγινε στην Σπάρτη. Είχε προηγηθεί το χρυσό στην ατομική χρονομέτρηση. Μια ακόμα πρωτιά λοιπόν, για τον Έλληνα πρωταθλητή που θα μας εκπροσωπήσει στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Το Πανελλήνιο πρωτάθλημα ποδηλασίας Δρόμου Ανδρών – Γυναικών, διοργανώθηκε από την Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας, σε συνεργασία με τον Δήμο Ευρώτα, το Ν.Π.Δ.Δ. «Νικηφόρος Βρεττάκος» και τον ΓΑΣ Σκάλας.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης, την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε ο Στέλιος Φαραντάκης, ενώ τέταρτος ήταν ο Νίκος Ιωαννίδης. Όλοι (οι πρώτοι τέσσερις) με τον ίδιο χρόνο.