O Σωτήρης Μπρέτας κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο πολύ δυνατό Grand Prix ποδηλασίας πίστας, στο Μινσκ της Λευκορωσίας. Μια σπουδαία επιτυχία για τον Έλληνα πρωταθλητή, στο αγώνισμα του χιλιομέτρου, όπου ο Τάσος Αντωνόπουλος κατέκτησε την 5η θέση.

Πολύ καλή εμφάνιση και από τους άλλους Έλληνες ποδηλάτες που ταξίδεψαν στο Μινσκ, με τον Ζαφείρη Βολικάκη να παίρνει την 5η θέση στα 200 μ., ενώ η Εθνική μας στο ομαδικό σπριντ ήταν 4η.

Να θυμίσουμε με την ευκαιρία ότι είχε προηγηθεί το χάλκινο μετάλλιο του Χρήστου Βολικάκη, στο κέιριν, την Παρασκευή.

«Πολύ καλές εμφανίσεις από όλα τα παιδιά. Έδειξαν για μια ακόμα φορά ότι μπορούν να σταθούν με αξιώσεις στις μεγάλες διοργανώσεις», συμφώνησαν οι ομοσπονδιακοί προπονητές Δημήτρης Χίος και Στέργιος Σαλπαδήμος.

Η Εθνική μας ομάδα της πίστας βρίσκεται ήδη στην Ρωσία για να συμμετάσχει στο επίσης πολύ δυνατό «Memorial of Alexander Lesnikof» που θα διεξαχθεί από τις 27 έως τις 29 του μήνα.